Týden letního autorského čtení | 19.-23.7. | terasa SFK
Srdečně Vás zveme na týden letního autorského čtení, které se bude konat od 19. do 23. července na terase Společnosti Franze Kafky.
PROGRAM:
Pondělí 19.7. | 18 hodin | OLGA STEHLÍKOVÁ
Básnířka, časopisecká a knižní redaktorka, jazyková lektorka, editorka a literární kritička Olga Stehlíková se narodila v roce 1977 v Příbrami. Maturovala na gymnáziu, vystudovala bohemistiku a lingvistiku na FF UK v Praze. Orientuje se především na současnou českou poezii a prózu. Podílela se na přípravě desítek knih, na vzniku antologie Antologie české poezie I. díl, 1986-2006 (Dybbuk, 2007), spolu s arbitrem Petrem Hruškou na redakci ročenky Nejlepší české básně 2014 (Host, 2014). Debutovala sbírkou Týdny (Dauphin, 2014), za kterou obdržela Magnesii Literu za poezii. Experimentální titul vejce/eggs (Dauphin, 2017), který vytvořila spolu s hudebníkem Tomášem Braunem, obsahuje 101 dvojverší a propojuje poezii, překlad a hudbu. V roce 2018 publikovala dvě knihy: nejprve sbírku Za lyrický subject, kterou napsala společně s Milanem Ohniskem pod pseudonymem Jaroslava Oválská, pak svoji samostatnou sbírku Vykřičník jako stožár.
Její básně byly přeloženy do sedmi jazyků. Povídky publikovala v časopise Host a Dobrá adresa. V roce 2017 zvítězila ve čtenářské anketě Tvárnice a stala se kritikem roku 2018. V roce 2019 vydala sbírku O čem mluvi Matka, když mlči (Dobrý důvod).
Olga Stehlíková bude číst ze svých nových textů i ze starších sbírek.
Úterý 20.7. | 18 hodin | ANNA FODOROVÁ
Anna Fodorová se narodila v roce 1946 v Bělehradu a vyrůstala v Praze. Otec byl jugoslávský lékař, interbrigadista a prozaik Theodor Balk, matka německy píšící novinářka a pozdější spisovatelka Lenka Reinerová. Anna studovala na VŠUP, po srpnu 1968 se nevrátila do Československa, zůstala v Anglii a absolvovala film na londýnské Royal College of Art. Natočila několik animovaných snímků pro dětské televizní pořady, vydala dětskou knížku o ochočeném krokodýlovi s krizí identity, přednášela na renomované Central St. Martin’s College of Art a psala televizní scénáře pro BBC. Během výcviku psychodynamického poradenství a psychoanalytické psychoterapie publikovala články o „ztrácení věcí“ a o transgeneračním přenosu traumatu. V roce 2015 vydala v nakladatelství Karnac Books román The Training Patient, který česky vychází pod názvem První terapie. V roce 2020 jí v Nakladatelství Labyrint vyšla kniha Lenka, jejíž ústřední postavou je autorčina matka – již zesnulá „poslední pražská německy píšící spisovatelka“ Lenka Reinerová. Žije v Londýně a v současnosti pracuje jako soukromá psychoterapeutka.
Anna Fodorová bude číst ze své nejnovější knihy Lenka.
Středa 21.7. | 18 hodin | IVANA MYŠKOVÁ
Ivana Myšková se narodila v roce 1981 v Roudnici nad Labem. Vystudovala tvůrčí psaní a mediální komunikaci na Literární akademii v Praze. V letech 2007–2013 působila jako redaktorka ČRo. V současné době je na volné noze. Ivana Myšková debutovala v roce 2007 rozhlasovou hrou Odpoledne s liliputem, o pět let později vyšla v nakladatelství Fra její prozaická prvotina Nícení (nominace na Cenu Josefa Škvoreckého 2013 a Cenu Česká kniha 2013), v roce 2017 jí vydalo nakladatelství Host sbírku povídek Bílá zvířata jsou velmi často hluchá (nominace na Magnesii Literu za prózu 2018). Její další román, na němž nyní pracuje, nese název Otálení. V lednu a únoru 2021 trávila čas na literární rezidenci Q21 a v březnu zamířila Ivana Myšková do Grazu coby Artist in Residence institutu Kulturvermittlung Steiermark.
Ivana Myšková přečte ukázky z rozepsaného románu Otálení.
Čtvrtek 22.7. | 18 hodin | KAMIL BOUŠKA
Kamil Bouška se narodil v roce 1979 v Kladně, dětství prožil v Kralupech nad Vltavou. Vystudoval religionistiku na Univerzitě Pardubice. V současnosti žije v Praze. Pracuje jako bibliograf v Ústavu pro českou literaturu AV ČR.
Kamil Bouška je členem básnické skupiny Fantasía (spolu s Adamem Borzičem a Petrem Řehákem). Publikoval ve stejnojmenném skupinovém sborníku Fantasía (Dauphin, 2008). Jeho samostatným debutem je sbírka Oheň po slavnosti (Fra, 2011), za kterou byl nominován na cenu Magnesia Litera v kategoriích poezie a objev roku. V roce 2015 vydal svou druhou knihu básní Hemisféry (Fra, 2015). Třetí básnická sbírka Inventura (Fra, 2018) byla nominovaná na cenu Magnesia Litera v kategorii poezie. Básně a jiné texty publikoval v mnoha domácích i zahraničních periodikách a antologiích.
Kamil Bouška bude číst ze své sbírky Inventura a představí i nové básně.
Pátek 23.7. | 17 hodin | JAN TĚSNOHLÍDEK
Jan Těsnohlídek se narodil v roce 1987 v Havlíčkově Brodě. Po gymnáziu K. V. Raise v Hlinsku vystřídal mnohá zaměstnání – pracoval v knihkupectví, v kavárnách, na stavbách jako elektromontér a zedník, v galeriích, ve fastfoodové restauraci, v notářské a advokátní kanceláři atd. Poté, co se přesunul do Prahy, krátce studoval knihovnictví a informační studia na Filozofické fakultě UK. V letech 2012 až 2016 žil v Krakově v Polsku.
Od roku 2008 do roku 2011 byl redaktorem a zástupcem šéfredaktora časopisu pro současnou poezii Psí víno. V roce 2009 založil s Petrem Štenglem nakladatelství Petr Štengl, od roku 2011 vlastní nakladatelství JT's. Jeho básně byly přeloženy do angličtiny, němčiny, italštiny, finštiny, polštiny, holandštiny, španělštiny a slovinštiny a otištěny v českých i zahraničních časopisech a antologiích. Od roku 2011 je porotcem literární soutěže pro mladé básníky Ortenova Kutná Hora. Je nejmladším členem české sekce PEN klubu. Některé jeho básně byly zhudebněny kapelami Umakart, Lesní zvěř a Bad Karma Boy. S Milanem Kozelkou, jehož některé knihy připravil k vydání a vydal v nakladatelství JT's, inicioval antiprojekt Praha těsto literatury. Jan Těsnohlídek vede nakladatelství JT’s, kde vydává především mladší básníky (T. Čada, O. Hrabal, Š. Leitgeb a další.). Za svou debutovou sbírku Násilí bez předsudků získal v roce 2010 Cenu Jiřího Ortena. Žije v Brně.
Jan Těsnohlídek přečte texty ze své tvorby.
Pátek 23.7. | 18 hodin | ŠIMON LEITGEB
Šimon Leitgeb (* 1996) vyrostl v Novohradských horách. Je autorem básnické sbírky Mezi náma (Nakladatelství Petr Štengl, 2017) a Betonová pláž (JT’s nakladatelství, 2020). Za svou druhou sbírku obdržel v roce 2021 Cenu Jiřího Ortena. Publikoval ve většině českých literárních časopisů a zastoupen je v antologii Nejlepší české básně 2016 (Host, 2016). Jeho básně byly přeloženy a publikovány v Rakousku, na Ukrajině a v Rumunsku. Žije střídavě v zahraničí a v Českých Budějovicích, kde se aktivně podílí na chodu kulturního života organizací literárně-hudebního pořadu Mezi náma a festivalu Literatura žije!.
Šimon Leitgeb bude číst ze své sbírky Betonová pláž.